Dişhekimi Tarkan Fenercioğlu

Smile. Have you ever noticed how easily puppies make human friends? Yet all they do is wag their tails and fall over. ~Walter Anderson, The Confidence Course, 1997

Ağız kokusu ve bakteri savaşı


Michigan Dişhekimliği Okulu The Forsyth Enstitüsü’nden araştırmacılar , yaptıkları yeni bir çalışma ile dilimizin arka kısmınını etkileyen bakteri çeşitleri buldu. Bazı bakterilerin ağız kokusuna karşı koruyucu etkiye sahip olduğu, fakat diğerlerinin keskin bir kötü koku yarattığını söylediler.

Klinik Mikrobiyoloji Dergisi’nin Şubat sayısında yayınlanan çalışma, dilin üstünde bulunan kötü koku yayan ve taze bir nefes sağlayan bakterileri karşılaştırmak için yapılan gen sıralanışına dayanıyor.

“Ağız kokusu”, yiyecek ve içeceklerin sebep olduğu geçici ağız kokusundan farklıdır.

Ağız kokusuyla ilgili 6 bakteri çeşidi bulundu, bu mikropların birkaçı ağız kokusu bulunmayan insanlarda görülmedi.

Araştırma gurubu lideri Bruce Paster, her insanın ağzında 75-100 arasında farklı mikropların yaşadığını, tüm insanların ağzında toplu halde 700 kadar nüfuslandığını söyledi. Ancak, bilimadamlarının sadece bu mikropların 300 tanesinin ismini bildiğini belirtti.

İnsan vücudundaki hücrelerden daha çok sayıda ağızlarında bakteri bulunduğunu kaydeden Paster, “Her plak örneği 10 milyon ile 100 milyon hücreye sahip olabilir. Araştırmacılar, 92 çeşit bakteri buldu. Bunların 29 tanesi bilimsel literatürde daha önce hiç tanımlanmamıştır. Bu nedenle, diğer mikroplar nefesinizin güzel yada kötü kokmasını sağlayabilir” dedi. 

Kaynak: HealthScoutNews

www.osmanaskar.com

Sorularınız için aşağıdaki formu doldurunuz:

Advertisements

Filed under: Ağız ve Diş Sağlığı

5 Responses - Comments are closed.

 1. burhancalap says:

  bakterilerle ilgili çok az bilgivar

 2. sermin says:

  bakterilerle lgili çalışmada neler yapılabilir

 3. sermin says:

  bakterileri merak ediyorum çeşitlerini ve biçimlerini

 4. Qaan says:

  Ağız kokusuna neden olan birçok sebep olabilir. Onun için ilk önce dişhekiminize görünmelisiniz. Sizi bu konuda yönlendirecektir.

 5. kadir says:

  okudum ve bunun nasıl çözümlenebileceğini öğrenmek istiyorum bunun bi geri dönüşü varmıdır tedavisi yani

::: CONTACT ME :::

Aşağıdaki e-mail, telefon ya da Skype aracılığıyla bana ulaşabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için BURAYA TIKLAYINIZ.
[ENGLISH] You may contact me via the e-mail, phone or skype info below. For more detailed information please CLICK HERE.

Email: tfenerci@gmail.com

Tel: + 90 (216) 350 16 23

GSM: + 90 (532) 576 85 62

Skype: tfenerci

Contact Form

Patients’ Reviews

I was so delighted with last years results I returned this year again for further treatment. Very pleased with new crown. Highly recommended. Thank you Tarkan. Bobbie B. (Ireland) Other Reviews

Blog Stats

 • 301,581 hits
%d bloggers like this: