Dişhekimi Tarkan Fenercioğlu

Smile. Have you ever noticed how easily puppies make human friends? Yet all they do is wag their tails and fall over. ~Walter Anderson, The Confidence Course, 1997

Sağlık dişlerde başlar


Sağlığımızı tehlikeye atan dişeti hastalıklarından iyi bir ağız hijyeni ve düzenli kontrol ile korunmak mümkün…

Sağlıklı dişeti portakal kabuğu gibi hafif pürüzlü, diş ile sınır, düzgün hatlı ve pembe renklidir. Sağlıklı dişeti fırçalarken, yemek yerken ve günlük hayatta kesinlikle kanamaz.

Dişetinde Kanama Neye İşaret?

Dişetindeki kanama dişetiniz ve çevre dokuların hasta olduğunu gösterir. Dişetleri, şiş, parlak kırmızı, dokunulduğunda kolayca kanayan ve ağrılı haldedir. Hastalarda ağız kokusu vardır, diştaşları ve lekeler bulunur. Bu faktörlerin yanında dişeti kanaması ve şişmesi diyabet gibi bazı sistemik hastalıklar, bazı ilaçların yan etkisi olarak, vitamin eksikliği ve çok fazla tütün tüketimi ile de gelişebilir, dişeti iltihabını tetikleyebilir.

Ağızda Kötü Bir tat

Dişeti hastalıkları, Gingivitis (Dişeti İltihabı) olarak başlar. Dişetinde kendiliğinden, dokunulduğunda ya da fırçalandığında kanama, şişkinlik, hafif ağrı ve şişkinlik hissi, ağızda kötü tat ve koku vardır. Birçok hasta dişeti hastalığının bu ilk safhasını normal kabul edip dişhekimine başvurmaz. Oysa bu aşama tedavinin en kolay yapılabildiği safha olarak kabul edilir.

Tahribat Artarsa

İkinci aşama akut periodontitis denilen ve artık diş etindeki enfeksiyonun kronikleşmeye başladığı ve verdiği tahribatın arttığı dönemdir. Yaygın diştaşı oluşumu ve buna bağlı dişeti çekilmeleri vardır. Genelde bu aşamada dişhekimine başvurulur fakat oluşmuş olan dişeti çekilmesi, kemik kaybı eski haline getirilemez. Hastalığın daha ileriki safhalarında kemik erimesi ve dişeti çekilmesindeki artma ile birlikte dişlerin kaybına kadar giden bir süreç izlenir.

KAYNAK:
www.osmanaskar.com

 

Advertisements

Filed under: Ağız ve Diş Sağlığı, Sağlık

6 Responses

 1. saglik says:

  benimde bazen ağzımda su çalkalerken kanama oluyor acaba bi hastalığa işaretmidir??

 2. ESRA KERMAN says:

  Bir kaçgün önce sabah uyandığımda dişetlerim sızlıyordu ve kızarıktı. Fırçalarken kanadı. Ertesi gün diş doktoruna gittiğimde yoğun biçimde diş taşı olduğunu söyledi. Temizlemeye başladı. 2 sene önce temizletmiştim. Dişetimdeki şikayetimle birlikte boğazımda çenemin altından yutağa kadar olan kısımda dokununca ya da boynumu geriye doru eğince çürük ya da kas tutulması gibi bir ağrı var. Soğuk algınlığındaki gibi bir ağrı değil bu. Yutkunurken bir sorunum yok. Aniden bir sabah başlaması ve boğazımdaki ağrı kaygılandırdı beni. İlginizi bekliyorum.

 3. Dişlerinizi düzenli ve doğru biçimde fırçaladığınızı kabul ediyorum. Bu durumda lütfen dişhekiminize görünün. Diştaşlarının temizlenmesiyle sorun kalkabilir.

 4. TÜLAY says:

  DİŞ ETİ ÇEKİLMESİ VAR DİŞLERİM SIZLIYOR VE SANKİ ÖN DİŞLERİMİN ETLERİ BAZI YERLERİNDE AYRILMIŞ GİBİ SORUM NE YAPABİLİRİM TEDAVİSİ NEDİR YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM
  TEŞEKKÜRLER

 5. Qaan says:

  doktorunuza bu durumdan bahsettiniz mi? Porselen dişlerinizin uygun olarak yapılıp yapılmadığını kontrol edebilir. Klinik olarak görmeden birşey söylemem yanıltıcı olabilir. Dişeti kanaması ve ağız kokusunun çok çeşitli sebepleri olabilir.

 6. ceyda mengütay says:

  sekiz yıl önce periodontolojide tedavi gördüm.son bir yıldır dişetlerimde yeniden kanama başladı.ağız kokusu da yapıyor.42 yaşımdayım ve bazı dişlerimde porselen protez var.diş hekimim tantum verde adlı ilaçla gargara yapmamı söyledi,ama yeterli olmuyor.adet dönemlerinde şikayetlerim artıyor.ne yapmamı önerirsiniz?saygılar.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

::: CONTACT ME :::

Aşağıdaki e-mail, telefon ya da Skype aracılığıyla bana ulaşabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için BURAYA TIKLAYINIZ.
[ENGLISH] You may contact me via the e-mail, phone or skype info below. For more detailed information please CLICK HERE.

Email: tfenerci@gmail.com

Tel: + 90 (216) 350 16 23

GSM: + 90 (532) 576 85 62

Skype: tfenerci

Contact Form

Patients’ Reviews

I was so delighted with last years results I returned this year again for further treatment. Very pleased with new crown. Highly recommended. Thank you Tarkan. Bobbie B. (Ireland) Other Reviews

Blog Stats

 • 302,315 hits
%d bloggers like this: