Dişhekimi Tarkan Fenercioğlu

Smile. Have you ever noticed how easily puppies make human friends? Yet all they do is wag their tails and fall over. ~Walter Anderson, The Confidence Course, 1997

‘Diş tellerinden korkmayın’


Düzgün olmayan dişlere güzel görünüm kazandırmak için yapılan tel tedavisinin, çürüklere yol açtığı düşüncesinin tamamen yanlış olduğu bildirildi.

Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Bölümü Başkanı Doç. Dr. Ali İhya Karaman, dişlerin, düzenli olarak fırçalanması kadar diş estetiğinin de büyük önem taşıdığını söyledi.

       Dişlerdeki kalıtımsal bozuklukların yanı sıra sonradan da bazı şekil bozuklukları oluşabildiğini, modern tıbbın bu sorunlara büyük oranda cevap verebilecek düzeye ulaşıldığını belirten Karaman, “Uygulanacak düzeltici tedavi yöntemleriyle şekil bozukluklarının önemli bir bölümünü tedavi ederek, dişlere estetik bir görünüm kazandırıyoruz” dedi.
       
       DİŞ KÖKLERİNİ İHMAL ETMEYİN
       Dişlerde oluşacak yapısal bozuklukların ve en fazla şikayet edilen eğriliklerin kaynağının çenede gömük kalan dişler olduğunu vurgulayan Karaman, şunları söyledi: “Her çocuk, 6 ile 10 yaş arasında “dişeme” olarak bilinen bir dönem geçirir. Bu dönemde çürüyen bazı dişler, zaman içinde diş eti seviyesinden kırılır. Çocukların ve ailelerinin tamamen çıktığını sandıkları dişlerin kırılmış olan kök bölümü, diş eti içinde farkedilemez. Yerine gelecek olan kalıcı dişlerin çıkmasını tamamen engelleyen ya da dişin çıkış yönünü değiştirerek çapraşıklıklara yol açan bu köklere çok dikkat edilmelidir. Dişeme dönemindeki çocuklar mutlaka diş hekimine götürülerek, çenede gizli kalmış kökler çekilerek temizlenmelidir.”

       KULAKTAN DOLMA SÖZLERE İNANMAYIN
       Eğri dişlerin düzeltilmesi için en sık uygulanan metodun tel tedavisi olduğunu belirten Karaman, dişlerini bu yöntemle düzeltmek isteyen çok sayıda hastanın, “bu tellerin dişleri çürüttüğünü duyduğunu ifade ederek, bunun başka bir tedavi şekli olup olmadığını” sorduğunu söyledi.

       Tel tedavisinin dişleri çürüttüğü düşüncesinin tamamen yanlış olduğuna dikkati çeken Karaman, “(Sabit Mekanik Tedavi) dediğimiz bu yöntemde, gerdirici tel, sanılanın aksine dişlerin içinden değil, dişlerin üst kısmına özel bir tutkalla yapıştırılan metallerin içinden geçer. Yani telin, tedavi dışında dişlere fiziksel veya kimyasal hiçbir zararı yoktur” diye konuştu.

       Karaman, diş tedavisinde kullanılan tellerin paslanmaz çelik olan krom-kobalt maddesinden yapıldığını, vatandaşların, telle tedavinin dişleri çürüttüğü yolundaki kulaktan dolma bilgilere inanmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

KAYNAK
www.osmanaskar.com

Advertisements

Filed under: Ağız ve Diş Sağlığı

186 Responses

  1. didem says:

    bn bugün taktırdım ve dişlerimi basamıyorum kesinlikle normalmi çok ağrıyor

  2. nur says:

    diş teli kişde çenede değişikliğe neden oluyomuş. yani kişinin kendine özgü olan çenesini değiştiriyo die duydum dğrumu acaba ?

  3. eylül says:

    yaa bn tel taktırdm ve braketmin biri çıktı ne yapmam gerekiyo bide o çıkan yere baktm çok yakındn bakınca bi beyazlık var leke gibi yani leke mi ki öyle kalırmı üstünde hep

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

::: CONTACT ME :::

Aşağıdaki e-mail, telefon ya da Skype aracılığıyla bana ulaşabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için BURAYA TIKLAYINIZ.
[ENGLISH] You may contact me via the e-mail, phone or skype info below. For more detailed information please CLICK HERE.

Email: tfenerci@gmail.com

Tel: + 90 (216) 350 16 23

GSM: + 90 (532) 576 85 62

Skype: tfenerci

Contact Form

Patients’ Reviews

I was so delighted with last years results I returned this year again for further treatment. Very pleased with new crown. Highly recommended. Thank you Tarkan. Bobbie B. (Ireland) Other Reviews

Blog Stats

  • 302,315 hits
%d bloggers like this: