Dişhekimi Tarkan Fenercioğlu

Smile. Have you ever noticed how easily puppies make human friends? Yet all they do is wag their tails and fall over. ~Walter Anderson, The Confidence Course, 1997

SAĞLAM VE GÜZEL DİŞLER İÇİN GEÇ KALINIYOR


Çoğu bebek 3-12 ayları arasında ilk dişlerini çıkarmaya başlar. Sağlıklı dişler için ilk temellerin atılması ise çok daha önceki dönemlerde oluyor. İnci beyazlığında dişlere sahip olmak birkaç faktöre bağlıdır:

Öncelikle hamilelik döneminde annenin sağlıklı beslenmesi ve abur cuburdan uzak durması gerekiyor. Hamileliğin ilk 5. ve 6. haftalarında çocuğun dişlerine ait tomurcuklar belirmeye başlar. Annenin diyetindeki vitamin ve mineraller diş tomurcuklarında sağlam minenin temellerini olustururlar.
 
Diğer önemli devre de bebeklik dönemidir. Özellikle bebek beslendikten sonra ağız temizliğine dikkat etmek gerekiyor. Çocuk dişhekimi uzmanı W.Greenhill, ıslak bir gazlı bez veya küçük bir havlu ile bebeğin ağzı, damağı, dişetlerinin nazikçe silinmesi gerektiğini söylüyor. Böylece plak oluşumu önleniyor ve ağız bakım alışkanlıklarının temeli atılmış oluyor. Bebeğin azı dişleri çıktıktan sonra da artık diş fırçasıyla dişleri temizleme zamanı gelmiş demek oluyor.

KAYNAK
www.osmanaskar.com

Advertisements

Filed under: Ağız ve Diş Sağlığı, Sağlık

5 Responses

 1. Nehir Gök Öztürk says:

  Tarkan Bey, oğlum 26.01.2006 tarihinde sekiz aylık olarak erken doğdu. 1,5 ay pompayla anne sütü aldı ve daha sonra mama ile beslendi. Henüz dişi çıkmadı. bu durum normal mi? Normal değilse ne önerirsiniz.teşekkürler.

 2. Biraz gecikmiş görünüyor. Hiç doktoruna gösterdiniz mi?

 3. Meral Köroğlu says:

  Tarkan Bey, oğlum 18 Kasım 2005 doğumlu ve sadece iki alt dişi çıktı. Dişleri çok geciktimi acaba ne yapabilirim. Teşekkür ederim.

 4. Qaan says:

  Fatih bey, görünüşe göre şu anda yapılması gerekeni yapmaktasınız zaten. Yukarıdaki yazıda da belirtildiği gibi, dişler çıktıktan sonra temiz bir gazlı bez yada havlu ile dişleri yemek sonrası temizleyebilirsiniz. Ayrıca, süt dişleri tamamen çıkınca, bebeğinize uygun bir diş fırçası alın. İlk başta siz fırçalasınız. Daha sonra, çocuğunuz sizi taklit etmeye başladığında fırçayı verin kendi fırçalasın. Tabi bunu anne-baba olarak siz fırçalarken sizi taklit etmek suretiyle yapacaktır. Daha ileride de düzenli olarak (6 ayda bir) dişhekiminize götürün, hiçbir sorun olmasa bile. Böylece ileriki yaşlarda çocuğunuzun dişhekimi korkusu olmaz.

 5. fatih geldi says:

  sayın tarkan benim çocuğun 29.08.2006 doğumlu ve kız çocuğudur henüz diş çıkarmadı tavsiyeniz nedir neden olabilir anne sütünü halen almakta ve gayet iyi dış gıda aymaktadır tavsiye ve öneriniz

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

::: CONTACT ME :::

Aşağıdaki e-mail, telefon ya da Skype aracılığıyla bana ulaşabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için BURAYA TIKLAYINIZ.
[ENGLISH] You may contact me via the e-mail, phone or skype info below. For more detailed information please CLICK HERE.

Email: tfenerci@gmail.com

Tel: + 90 (216) 350 16 23

GSM: + 90 (532) 576 85 62

Skype: tfenerci

Contact Form

Patients’ Reviews

I was so delighted with last years results I returned this year again for further treatment. Very pleased with new crown. Highly recommended. Thank you Tarkan. Bobbie B. (Ireland) Other Reviews

Blog Stats

 • 301,581 hits
%d bloggers like this: