Dişhekimi Tarkan Fenercioğlu

Smile. Have you ever noticed how easily puppies make human friends? Yet all they do is wag their tails and fall over. ~Walter Anderson, The Confidence Course, 1997

Diş taşının nedeni tükürükteki kalsiyum tuzları


Uzmanlara göre diş taşının nedeni sigara değil, tükürükteki kalsiyum tuzları. Diş taşının oluşumuna, birçok kişinin sandığı gibi sigaranın değil, tükürükteki kalsiyum tuzlarının neden olduğu, tütündeki katranın yalnızca var olan diş taşınının rengini koyulaştırdığı belirtildi.
     Çukurova Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlter Uzel, tükürük bezlerinin günde yaklaşık 5 litre tükürük salgıladığını ve bu sıvının içinde bulunan kalsiyum tuzlarının bakteri plağının etkisiyle dişe yapışarak taş oluşumuna yol açtığını söyledi.
     Prof. Dr. İlter Uzel, diş taşı oluşumunun sigaraya bağlı olmadığını, tütündeki katranın, var olan diş taşı üzerine çökerek kahverengi bir görünüm verdiğini, böyle olunca da diş taşının yeni oluştuğunun sanıldığını ifade etti.
     Diş taşının en çok alt çenede, kesici dişlerin dile bakan yüzlerinde ve üst birinci azılarda görüldüğünü ifade eden Prof. Dr.Uzel, ”Bunun nedeni, dil altı, çene altı ve kulak önü tükürük bezlerinin buralara açılmasıdır” dedi.
     
     Neden herkeste olmaz?
     Kalsiyum tuzlarının, salgınan tükürük nedeniyle herkesin ağzında bulunduğunu, ancak bazı kişilerde hemen hemen hiç diş taşı oluşmadığını bildiren Prof. Dr. Uzel, ”Buradaki sihirli sözcük temizliktir” diye konuştu.
     Kalsiyum tuzlarının, diş üzerindeki bakteri plağının etkisiyle dişe yapıştığını ve taşın bu şekilde oluştuğunu vurgulayan Prof. Dr. İlter Uzel, şöyle devam etti:
     ”Dişlerde bakteri plağı yoksa kalsiyum tuzları dişe yapışamaz. Bakteri plağı oluşmaması için de dişlerin ve dişetinin düzenli fırçalanması gerekir. Dişeti hastalıklarından, çürüklerinden, ağız-diş sağlığı hastalıklarından ve diş taşından korunmanın en iyi yolu fırçalamadır. Diş taşı doğal bir yol olan tükürükten oluşur. Ancak ağızda yabancı bir cisimdir ve ortadan kaldırılması gerekir.”
     Diş taşı temizliğinin (detartraj) uzmanlarca ve özel aygıtlarla yapılması gerektiğini vurgulayan Uzel, şunları kaydetti:
     ”Diş taşlarının temizlenmesi genel olarak tehlikeli değildir. Bazı kişilerde diş taşı temizlendikten sonra sıcak ve soğuk yiyecek ve içeceklere karşı hassasiyet oluşabilir. Ancak bu da düzenli fırçalama ile kısa sürede geçer.
     Bazı ilerlemiş vakalarda ise diş taşı dişetinin hem altında hem de üstünde birikebilir. Bunlar periodontologlar tarafından özel yöntemlerle temizlenir. Bu durumda dişlerde az da olsa sallanma görülebilir. Ancak çalışma sonrası alınacak önlemlerle sorun en aza indirgenir.”

KAYNAK
www.osmanaskar.com

 

 

Advertisements

Filed under: Ağız ve Diş Sağlığı, Sağlık

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

::: CONTACT ME :::

Aşağıdaki e-mail, telefon ya da Skype aracılığıyla bana ulaşabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için BURAYA TIKLAYINIZ.
[ENGLISH] You may contact me via the e-mail, phone or skype info below. For more detailed information please CLICK HERE.

Email: tfenerci@gmail.com

Tel: + 90 (216) 350 16 23

GSM: + 90 (532) 576 85 62

Skype: tfenerci

Contact Form

Patients’ Reviews

I was so delighted with last years results I returned this year again for further treatment. Very pleased with new crown. Highly recommended. Thank you Tarkan. Bobbie B. (Ireland) Other Reviews

Blog Stats

  • 301,581 hits
%d bloggers like this: