Dişhekimi Tarkan Fenercioğlu

Smile. Have you ever noticed how easily puppies make human friends? Yet all they do is wag their tails and fall over. ~Walter Anderson, The Confidence Course, 1997

Bebeklerde Diş Çıkarma


Eğer bebekler konuşabilselerdi; dişlerini çıkartırken söyleyecekleri ilk şey “Anne diş etlerim çok acıyor” olacaktır. Tabii ki bunu söyleyemeceklerine göre anne-babaların bebeklerinin diş çıkarması sırasında onların ağzında gözüken bazı işaretlere dikkat etmeleri gerekecektir. Örneğin; tükürük akışında artış, huysuzluk, dişetlerinde kızarıklık/morluk, uykusuzluk ve iştahsızlık. Diş çıkarırken bebeklerdeki bu ilk işaretler 3-4 aylıkken görülmeye başlayabilir. Bebeklerde ilk süt dişleri genellikle 6.-16. aylar arasında sürerler.

Peki bebeğinizin diş çıkartırken rahat etmesi için neler yapmalısınız; Öncelikle diş çıkarırken yukarıda belirttiğim semptomları dikkatle izleyin ve çocuğunuza bu dönemde yüksek dozda ŞSİ (Şefkat Sevgi İlgi) vererek onun huzursuzluğunu azaltın.

Yumuşakça bebeğinizin dişetlerini temiz ve soğuk bir bezle masaj yaparak temizleyin.
Bebeğinize soğuk ve plastik olmayan bir kaşık verin.
Kaşığı bebeğinize çok soğuk (donmuş olarak) olarak vermeyin.
Bir süre buzdolabında kaşığı tutun ve serin bir şekilde bebeğinizin ağzında kızarıklık olan yerlerde dolaştırın.

Bebeğinizin diş kaşıyıcılarla oynamasına izin verin. Diş kaşıyıcının soğuk olması çocuğunuzu rahatlatacaktır. Bebeğinizi bu esnada yalnız bırakmayın. Burada dikkat edilmesi gereken; diş kaşıyıcıların donmuş bir halde bebeğinizin ağzına koyulmaması olacaktır. Donmuş diş kaşıyıcılar çocuğunuzun dudağına veya diline yapışabilir. Ayrıca diş kaşıyıcıların plastikten değil kauçuktan yapılanını tercih edin. Çünkü plastik diş kaşıyıcıların üzerindeki düzensiz yüzeyler (kopmuş parçalar veya keskin yüzeyler) bebeğinizin ağzını yaralayabilirler.

Tüm bunlara rağmen bebeğinizin sıkıntısı geçmiyorsa mutlaka diş hekiminiz veya pedodontistinize danışarak; ağrı kesici pomatları kullanabilirsiniz. Unutmayın ki bu pomatların düzensiz ve sıkça kullanımının bebeğinizin çeşitli organları ve özellikle karaciğeri üzerine olumsuz etkileri olabilir. Bebeğimin yeni süren dişlerinin bakımını nasıl yapmalıyım?

Bebeğinizin dişleri ağızda gözükür gözükmez fırçalamaya başlamalısınız. Süt dişleri diş çürüklerine karşı çok dirençsizdirler. Bu sebepten dolayı süt dişleri kolayca çürüyebilir ki bu; çocuğunuzun daimi dişlerini de olumsuz yönde etkileyecektir. Sabah ve akşam yatmadan önce bebeğinizin dişlerini yumuşak kıllı bir fırçayla ve sadece su ile fırçalayınız. 1,5-2 yaşından önce bebeğinizin ağız ve diş sağlığında yutma riskinden dolayı diş macunu kullanmayın. Bu yaşlardan sonra küçük bir nohut tanesi kadar fluoridli diş macunu kullanmaya başlayabilirsiniz.

Çocuğunuzun ilk pedodontist/diş hekimi ziyareti için uygun zaman ya ilk dişinin çıkmasından sonra ya da ilk doğum gününden hemen sonra olmalıdır. Bebeğiniz 16 aylık olmadan önce mutlaka sorun olsun olmasın bir pedodontiste (çocuk diş hekimi) götürmeniz; ileride oluşabilecek ağız ve diş sağlığı sorunlarının önlenmesi için çok önemlidir. Unutmayın ki rutin diş hekimi kontrolleri çocuğunuzun sağlıklı gülümsemesi için ilk basamaktır.
Kaynak: timurkarakas.com

Sorularınız için aşağıdaki formu doldurunuz:

Advertisements

Filed under: Ağız ve Diş Sağlığı, Sağlık

131 Responses - Comments are closed.

 1. seda aliyev says:

  merhaba doktor bey oncelikle kolay gelsin diyorum,kizim 11,5 aylik ve ilk disini 5 aydan hemen sonra cikardi siralamasi on alt,sonra ust yan ve ust on cikardi sanirim su anda alt yan disleri cikartiyor,fakat dun ilginc birseyle karsilastik kizimin ust azi disinden biri cikmis yaklasik 15_20 gun once, cunku biraz buyumus,sorulari okudum ama buna benzer bir durum yoktu sevgilerle.TESEKKURLER.

 2. şaban hayran says:

  merhaba doktor bey. kızım 8 aylık ilk defa diş çıkarıyor. 37 derece civarında ateşi oluyor. aşı yaptırmam gerekiyor ne yapmalıyım?

 3. duydu says:

  merhaba dokjtor bey ben Rizeden Duygu benim 9 aylık ikizlerim var.Biri kız biri erkek kızım dişlerini çıkarttı ama oğlum henüz çıkartamadı bunun nedenini merak ettim

 4. yeliz says:

  merhaba dr bey 6.5 aylik kizimin atesi var ama sadece basinda sizce ne yapmaliyim basi cok sicak

 5. dolunay says:

  merhaba doktor bey benim kızım tam 4 aylık ve alttan 2tane diş patlattı dişleri görünüyo ne ateşi oldu nede gece huzursuzluğu oldu ama çok iştahsız saatlerce emmese sesi çıkmıyo emzirmek istediğimde ise devamlı ağlıyo kızıma 4 aylık olduğu için ek besin vermiyorum emmediği için çok üzülüyorum ne zama dişleri çıktı ondan sonra emmeyi azalttı uyutuyorum emziği ağzından alıp emziriyorum uykusunda emiyo yani.bunun dişle bi alakası olabilirmi?geçicimi bu sorunumuz tekrar eski haline dönermi?

 6. Mehmet Kırtak says:

  merhaba doktor bey ben sadece nasılsınız diye bi hatrınızı soruyum dedim malum bu kadar sorudan sonra birininde nasıl olduğunuzu sorması gerekiyodu size kolay gelsin

 7. YASEMİN says:

  ARKADAŞLAR ARANIZDA 12 AYLIK VE DİŞİ ÇIKMAMIŞ BEBEKLERİ OLAN KİŞİLER VARDOKTORA GÖTÜRÜN VE VİTAMİN EKSİKLİĞİ VARMI BAKILSIN BENİM OĞLUM 8 ATYLIK DİŞİ YOK DOKTOR TAHLİL YAPTI D VİT EKSİKLİĞİ VARMIŞ SİZDE YAPTIRIN BİRAN ÖNCE

 8. mihriban says:

  doktor bey bu arada bitane dişi çıktı şimdi diğeri çıkıyor kusmasının dişiyle bağlantısı olabilirmi?

 9. mihriban says:

  merhaba doktor bey,benim 7 aylık oğlum var…normalde kusması yoktu ama bu gün çok şiddetli bir şekilde kustu..sebebi nedir acaba fazlamı besledim…yoksa doktora götüreğimmi?teşekkürler…

 10. Aygül says:

  Merhabalar, 18 aylık kızımda 1 aydan beri ilk günlerde kusma ile birlikte ishal oldu. Daha sonra tam iyileşti derken 3-4 günde bir geceleri öğürmeler olup kusuyor. Bir çok doktora götürdük, herhangi bir şey yok diyorlar. En son reflüden şüpeleniyor, ama şimdi sizin sayfanızı okurken acaba bu kusma şikayeti dişlerinden olabilir mi diye düşünüyorum. Çünkü 4 tane köpek dişlerin yeri kabarık, hep bulduğunu ağızına götürüp kaşımak istiyor. Bu güne kadar 12 tane dişi çıktı fakat böyle şikayteleri olmadı. 13 ayda emzirmeyi bıraktım, ve süt ve yoğurdu çok nadir yiyor.

 11. EDA AYDOĞDU says:

  merhaba kızım 16 aylık ve her diş çıkarırken bağazında iltihaplanma oluyor bunun nedeni ne olabilir teşekkür ederim.

::: CONTACT ME :::

Aşağıdaki e-mail, telefon ya da Skype aracılığıyla bana ulaşabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için BURAYA TIKLAYINIZ.
[ENGLISH] You may contact me via the e-mail, phone or skype info below. For more detailed information please CLICK HERE.

Email: tfenerci@gmail.com

Tel: + 90 (216) 350 16 23

GSM: + 90 (532) 576 85 62

Skype: tfenerci

Contact Form

Patients’ Reviews

I was so delighted with last years results I returned this year again for further treatment. Very pleased with new crown. Highly recommended. Thank you Tarkan. Bobbie B. (Ireland) Other Reviews

Blog Stats

 • 302,118 hits
%d bloggers like this: